(Lietuvių)

KODĖL REIKIA RŪŠIUOTI?

Rūšiavimas yra viena svarbiausių veiklų, kuria kiekvienas galime prisidėti prie aplinkos saugojimo ir taršos Lietuvoje mažinimo. Rūšiuojant atliekas, jos nepatenka į sąvartynus, o yra perdirbamos ar naudojamos energijai išgauti, todėl mažiau teršia mūsų aplinką. Tad kiekvieno mūsų indėlis – labai svarbus. Pakuočių atliekos, kurias išrūšiuojame, tampa žaliava ir yra perdirbamos, o jeigu perdirbimui netinka – jos naudojamos energijai išgauti. Rūšiuodami mes nedidiname sąvartynų, o tuo pačiu – mažiname aplinkos taršą:

 • Saugome švarią aplinką
 • Taupome vis labiau senkančius gamtos išteklius ir energiją
 • Saugome nuo pavojų gyvūnus
 • Kovojame prieš klimato atšilimą
 • Ribojame miškų kirtimą, vandens bei oro taršą
 • Mažiname sąvartynus

PATARIMAI PAKUOČIŲ MAŽINIMUI

 • Perkame tas pakuotes, kurios gali būti perdirbamos.
 • Į parduotuvę nešamės savo daugkartinį pirkinių krepšelį ar maišelius biriems sveriamiems produktams.
 • Naudojame daugkartinio naudojimo gertuvę, o kavai ar arbatai – daugkartinį termo puodelį.
 • Perkame aplinką tausojančias prekes (daiktus iš perdirbtų medžiagų).

RŪŠIUOKIME ATLIEKAS TEN, KUR JOS SUSIDARO IR IŠMESKIME JAS Į TAM SKIRTUS KONTEINERIUS.

KAIP TEISINGAI RŪŠIUOTI POPIERIAUS ATLIEKAS?

Galima mesti: Popierines ir kartonines maisto produktų pakuotes; Kartonines dėžes ir pakavimo popierių; Laikraščius, žurnalus, knygas, lankstinukus ir brošiūras; Balto ir spalvoto popieriaus atliekas.

Negalima mesti: Supelijusio, drėgno popieriaus, knygų, kartono; Riebalais ir/ar maisto likučiais užteršto popieriaus ir kartono; Vienkartinių popierinių servetėlių ir rankšluosčių; Tapetų.

KAIP TEISINGAI RŪŠIUOTI PLASTIKO ATLIEKAS?

Galima mesti: Plastikines maisto produktų pakuotes; Plastikines gėrimų ir kitų skysčių pakuotes; Plastikinius maišelius; Plastikines pakavimui skirtas plėveles ir pakuotes; Buitinės chemijos, kosmetikos ir higienos produktų plastikines pakuotes; Metalines pakuotes ir kitų pakuočių metalinius elementus.

Negalima mesti: Plastikinių žaislų; Elektronikos prietaisų; Higienos reikmenų; Plastikinių buities reikmenų; Pakuočių su maisto likučiais

KAIP TEISINGAI RŪŠIUOTI STIKLO ATLIEKAS?

Galima mesti: Stiklinę gėrimų tarą; Stiklines maisto pakuotes

Negalima mesti: Veidrodžių ir veidrodžių likučių; Langų stiklo; Keramikinių, porceliano, grūdinto stiklo indų; Lempučių, termometrų; Stiklainių, butelių su maisto ar skysčio likučiais (turinį būtina pašalinti)

BUITYJE SUSIDARIUSIAS DIDŽIĄSIAS ATLIEKAS (SENUS BALDUS, TELEVIZORIUS, ŠALDYTUVUS, PADANGAS IR KT.), O TAIP PAT PANAUDOTUS AMORTIZATORIUS BEI KURO, TEPALO IR ORO FILTRUS IŠVEŽKIME Į SPECIALAS ATLIEKŲ PRIĖMIMO AIKŠTELES. Atliekų surinkimo aikštelių sąrašą pagal miestus galite rasti čia: https://atliekos.lt arba čia: www.am.lt

PANAUDOTŲ AMORTIZATORIŲ KELIAMAS PAVOJUS APLINKAI BEI ŽMONIŲ SVEIKATAI:

 • Panaudotas amortizatorius yra pavojinga atlieka dėl juose esančios alyvos;
 • Tiek alyvos, tiek metalo gamyboje naudojama energija, kuri išskiria didžiulius šiltnamio efekto dujų kiekius, kurie yra tiesioginiai klimato kaitos ir pasaulinio atšilimo kaltininkai. Perdirbant atliekas sunaudojama daug mažiau energijos, nes jos būtų reikėję naujiems produktams pagaminti.

PANAUDOTŲ AUTOMOBILIŲ KURO, TEPALO IR ORO FILTRŲ KELIAMAS PAVOJUS APLINKAI BEI ŽMONIŲ SVEIKATAI:

 • Tai itin pavojingos atliekos dėl jose esančių kuro ir tepalo liekanų, tad netinkamai tvarkomos jos gali kelti pavojų tiek aplinkai, tiek žmonių sveikatai.
 • Automobilių kuro ir tepalo filtrus sudaro metalas, alyva bei filtruojantis elementas.
 • Didžiausia kenksmingųjų medžiagų koncentracija išleidžiama į aplinką ne metalams yrant, o juos naudojant gamyboje. Metalą galima perdirbti neribotą kiekį kartų, dėl to jo pagrindinės savybės nekinta, o perdirbant naudojama mažiau energijos negu naujai gaminant iš metalo rūdos. Perdirbant metalą taupomos pirminės žaliavos, todėl mažėja metalo kasybos ir rūdos transportavimo daromas poveikis aplinkai.

UAB „Atliekų tvarkymo centras“ nemokamai arba sumokant atliekų turėtojui surenka vidaus degimo variklių tepalo, kuro ir oro filtrus, automobilių hidraulinius (tepalinius) amortizatorius), taip pat geromis sąlygomis galite priduoti kitas atliekas (panaudotas padangas, alyvą ir pan.). Dėl atliekų surinkimo galite kreiptis į UAB „Atliekų tvarkymo centras“, Riovonių g. 2A, Vilnius, tel. Nr. 8 5 206 09 01 arba e-paštu atliekos@atc.lt.